ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

bookingMaps-Harita

TARİH VE SAAT


RESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ALANYA Trıathlon

LİNKLER
 


  
   
 


 
 

BİLGİLER

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi

Tarih 18 Şubat 2011, 18:48 Editör

Türkiye Büyük Millet Meclisi nin16 Şubat 2011 Çarşamba günü gerçekleşen 23. Dönem 5. Yasama Yılı 67. Birleşiminde Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi nin kurulmasına oybirliği ile karar verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi nin16/Şubat /2011 Çarşamba günü gerçekleşen  23. Dönem 5. Yasama Yılı 67. Birleşiminde  Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi  nin kurulmasına oybirliği ile karar verildi.

Alanya Kaymakamlığı, Hamdullah Emin Paşa Vakfı ve Alanya Belediyesi’nin işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, içinde Mühendislik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün yeraldığı Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi’nin kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden onay çıktı.


Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, üniversitenin Alanya’nın ekonomik ve kültürel yapısında büyük çığır açacağını belirterek, üniversitesinin Alanya’da kurulması için emeği geçen kurumlara ve şahıslara teşekkür etti.


Üniversitede bu aşamaya nasıl gelindi?:
Başkanlığını Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’ın yaptığı Hamdullah Emin Paşa Vakfı Yönetimi artık sıranın üniversiteye geldiğini belirterek, vakıf yönetimi çalışmalarını Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı Üniversitesi kurulması için başlatmıştır. Bu konuda 19 Ocak 2008 tarihinde Alanya Kaymakamlığı’nda yapılan ilk toplantıda iç ve dış paydaşların katılımı ile bir arama konferansı yapılmış ve buna göre yol haritası ortaya çıkarılmıştır. Bu toplantıda, kent içinde kurulması düşünülen üniversitenin hangi fakültelerden oluşacağı ve kaç öğrenci alınacağı belirlenmiştir. Buna göre üniversitede Mühendislik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü kurulmasına, bu fakültelerde Mühendislik Fakültesine 250, Turizm Fakültesine 150, Sanat ve Tasarım Fakültesine 200, Fen Bilimleri Enstitüsüne 10 ve Sosyal Bilimler Enstitüsüne de 10 öğrenci alınmasına karar verilmiştir.


Bu teknik verilere göre hazırlanan fizibilite raporuyla birlikte üniversitenin kurulmasıyla ilgili hazırlanması gereken evraklar 23 Aralık 2008 tarihinde (Yükseköğretim Kurulu) YÖK’e intikal ettirilmiştir. İncelenen bu dosyalardan sonra YÖK Üyeleri Alanya’da üniversiteyle ilgili yerinde de inceleme yaptıktan sonra 4 Mart 2010 tarihinde ilk sunumu yapmak üzere vakıf yönetimini davet etmişlerdir. Bu sunumda vakfın cari gelirleriyle ilgili YÖK Üyeleri’nin yeni önerileri üzerine Vakıf Yönetim Kurulu tekrar çalışmaları başlatarak YÖK Üyeleri’nin istediği doğrultuda yeni dosyayı 6 Temmuz 2010 tarihide YÖK’e göndermiştir. Yükseköğretim Kurulu dosya üzerinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra sunum yapmak üzere vakıf yönetimini 26 Ağustos 2010 tarihinde Ankara’ya davet etmiştir.
Ankara’daki toplantıya katılan Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinin Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Akgül’e yaptırdıkları sunum YÖK üyeleri tarafından kabul edilmiştir.


Toplantıya Vakıf Başkanı ve Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu, Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Akgül ve Üniversite Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Ali Koçak katılmışlardır.


YÖK Genel Kurulu bu sunum ile AHEP Üniversitesinin kurulmasıyla ilgili olumlu görüşünün Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilmesine karar vermiştir. Bu karar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandıktan sonra üniversitede en geç üçüncü yılda eğitim ve öğretime başlanmasına karar verilmiştir.

Bu haber 3720 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

DÜNYA DOPİNGLE MÜCADELE KURALLARI

DÜNYA DOPİNGLE MÜCADELE KURALLARI Dünya Dopingle Mücadele Kuralları 2016 YILI YASAKLILAR LİSTESİ ULUSLARARASI STANDARTLARI

YOL DURUMU

YOL DURUMU G-20 Liderler Zirvesi Güvenliği İçin Antalya-Serik Yolu Güzergahında Düzenlemeler Yapıldı

GOOGLE TRANSLATE

15 Mart 2010 Eğirdir Gezisi17 Mart 2010

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Talsi-Alanya jus mil

HESTOUREX

AHEP UNIVERSTY

2.X.U

 

martin-tuerkay.de

T M O K

PATRONUMDAN


ÜCRETSİZ İLAN VERCopyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi